The Boy in the Striped Pyjamas (94 dk)

Yönetmen:Mark Herman
Tür:DramSavaş
Rating:7.8
Vizyon Tarihi:28 Ağustos 2008 (İngiltere)
Dil:İngilizce
Bütçe:$12,500,000 / Hasılat: $9,030,581
Çekim Yeri:Budapest, Macaristan
Film Yahudilerin yaşadığı soykırımı anlatan film ön yargısıyla başlayan ancak kurgusuyla kendisine çeken hatta bir çok soykırım filmi içerisinde  ilk defa farklı bir bakış açısıyla ele alınan filmde çocukların savaşı ve soykırımı bakışları, büyükler düşman olsada çocuklar dost olabileceğini gösteren filmin sonu itibariyle süpriz şekiilde biten filmde günümüz Türkiyesinde yaşanan ve 680 çocuğun hapsahanede olmasını hatırlatıp bir kez daha içimizi sızlamasını sağlayan filmde çocukların savaştan ve bundan nasıl etkilendiklerini gözler önüne sermekte….
Fragman
Özet

Yaşayanlara hiç bitmeyecek gibi gelen, İkinci Dünya Savaşı sırasında hiç yenilmeyecek zannedilen Almanya’nın kalbinden (Berlin’den) ayrılarak, ailesiyle birlikte uzaktaki yeni bir eve taşınan Alman çocuk Bruno’nun hayatı, orada tanıştığı Yahudi çocukla arkadaş olmasından itibaren sonsuza kadar değişir.

Filmde, Nazi Almanya’sının işgali altındaki Polonya’daki bir kasabaya tayin olan bir Alman ailesinin öyküsü anlatılır. Nazi Almanya’sı Bruno’nun babasını görevli olarak Polonya’ya gönderir. Bruno, kasabadaki toplama kampının tel örgülerinin öbür yanındaki bir çocukla arkadaş olur. Ancak iki çocuk arasında gelişen bu dostluk, özellikle oğlunun bu kampla ilgili gerçeği öğreneceğinden kuşkulanan Alman annenin (Vera Farmiga) endişelerini artıracaktır.

Bruno ve ailesinin yeni evleri birbuçuk milyon Yahudinin Nazilerce öldürüldüğü Auschwitz toplama ve yoketme kampının bitişiğindedir.

http://www.turkcealtyazi.org/mov/0914798/the-boy-in-the-striped-pyjamas.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here