Onaltıncı Raund (1999)

 

The Hurricane

146 dk

7.8/10 puan
Yönetmen:Norman Jewison
Ülke: ABD
Rating:7.6
Vizyon Tarihi:24 Mart 2000 (Türkiye)
Dil:İngilizce
Bütçe:$38,000,000 / Hasılat: $67,936,906
Çekim Yeri:Rahway, New Jersey, ABD
Nam-ı Diğer:Lazarus and the Hurricane
     Film Orta siklet şampiyonluğuna doğru giden bir zamanların amerikalı siyahilerinden olan kötü şartlarından çıkıp kendi semtinde sivrilmeye başlayan ancak o bölgede çalışan ırkçı polisler tarafından devamlı taciz edilmesi ardından yıllar sonra şampiyonluk basamakalarına tırmanırken yine karşısına çıkan bu ırkçı polisler tarafından bir cinayet suçlamasıyla hapse girer. 19 yıl gibi bir sürede happiste kalmak zorunda bırakılan Rubin Carter hapsehanede hayatını yazdığı kitap ile bir genç siyahiye örnek olmasıyla hikayenin seyri değişmektedir.Günümüzde farklı ülkelerde ki ırkçı davranışlardan haberiz olmasına rağmen ülkemizde yaşanan inancı,ırkı veya felancacı diye ayrıştırılıp eziyet eden insanların düştüğü durumu biraz daha iyi anlama adına güzel bir film olmuş benden 8/10 aldı…İyi seyirler…
Yazmak bir silahtır. Bir yumruğun olabileceğinden çok daha güçlüdür. Yazmaya oturduğumda bu hapishane duvarlarının dışına çıkabiliyorum. (Rubin Carter)
Fragman
Özet

Orta siklet boks şampiyonluğunun eşiğine kadar gelen boksör Rubin ‘Hurricane’ Carter (Denzel Washington), suçsuz olmasına rağmen cinayet suçundan ömür boyu hapse atılır. Dünya şampiyonluğu hayalleri bir anda suya düşen Carter, ırkçı önyargılara karşı duyduğu öfke ve çaresizliğini ‘The Sixteenth Round’ adlı otobiyografisinde dile getirir. Aradan yıllar geçtikten sonra kitabı sayesinde onun suçsuz olduğuna inanan genç Lesra Martin ile birlikte olaylar gelişmeye başlar. Kendisine yardım etmek isteyen üç aktivistin olağanüstü azminden etkilenen Carter yeniden özgür bir insan olabilmek için mücadele etmeye karar verir.

http://www.turkcealtyazi.org/mov/0174856/the-hurricane.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here